Pytania i odpowiedzi

Dlaczego dzieci trafiają do rodzin zastępczych?  

Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez własnych rodziców. Rodzina zastępcza to czasowa forma pomocy dziecku, które nie może przez pewien okres czasu, z różnych przyczyn, przebywać z własnymi rodzicami. Do czasu unormowania się sytuacji życiowej dziecka powinno ono przebywać w rodzinie, która przejmie nad nim opiekę.

W powiecie świdnickim w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa 241 dzieci, które umieszczone są w 169 rodzinach zastępczych spokrewnionych, niezawodowych, zawodowych, specjalistycznych oraz rodzinnych domach dziecka. 

Ile trwa procedura zostania rodziną zastępcza?

Najpierw trzeba uzyskać wstępną kwalifikację od organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, potem następuje szkolenie i po ukończeniu szkolenia dostaje się zaświadczenie kwalifikacyjne upoważniające do pełnienia funkcji niezawodowej lub zawodowej rodziny zastępczej.

Sytuacja może jednak wyglądać nieco inaczej w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej, tworzonej przez osoby bliskie dziecku, np. ciocia, wujek. W szczególnej sytuacji osobom niespokrewnionym z dzieckiem, które spełniają wymogi kwalifikacyjne, sąd może wydać postanowienie o umieszczeniu dziecka, a dopiero później rodzina robi kwalifikacje. Zazwyczaj sąd daje 6 miesięcy na uzyskanie potwierdzenia wymaganych prawem szkoleń.

W przypadku rodzin zastępczych spokrewnionych z dzieckiem (dziadkowie, rodzeństwo dziecka) ukończenie szkolenia dla kandydatów nie jest obligatoryjne, zatem i procedura może przebiegać odmiennie.

Jak wyglądają kontakty z rodzicami biologicznymi?

Kontakty rodziców biologicznych z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej, zatem jeśli sąd nie zabronił takich kontaktów to rodzina zastępcza lub prowadzący rodzinny dom dziecka mają obowiązek umożliwiać dzieciom ich utrzymywanie. Częstotliwość jest do ustalenia. Jeśli rodzina zastępcza i biologiczna nie może się porozumieć co do kontaktów z dzieckiem (miejsce, czas itp.) można wystąpić do sądu o ich uregulowanie. Wtedy zarówno rodzice zastępczy, jak i rodzice biologiczni mają jasno wskazane w rozstrzygnięciu, jak powinny się one odbywać.

Rodziny biologiczne mogą także wystąpić do sądu o tzw. urlopowanie dziecka. To znaczy, że jeśli sąd wyrazi na to zgodę, to zabierają dzieci do swojego miejsca zamieszkania.

Jak długo dzieci przebywają w pieczy zastępczej?

Piecza zastępcza ma charakter tymczasowy. Daje to możliwość równoległej pracy z rodziną biologiczną, tak by umożliwić dziecku powrót do jego rodziny pochodzenia. Pracę z rodziną biologiczną realizuje gmina właściwa ze względu na miejsca zamieszkania rodzica biologicznego..

W sytuacji braku możliwości powrotu dziecka do rodziny biologicznej i uregulowania sytuacji prawnej (zazwyczaj pozbawienia władzy rodzicielskiej) dzieci są zgłaszane do ośrodka adopcyjnego i wówczas w określonych sytuacjach rozpoczyna się poszukiwanie dla nich rodziców adopcyjnych.

Jeśli żadna z tych opcji nie zaistnieje, dziecko może zostać w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka do 18 roku życia.

W określonych przypadkach pełnoletni wychowanek może pozostać w dotychczasowej formie pieczy zastępczej także po uzyskaniu pełnoletności, jednak nie dłużej niż do 25 roku życia. Podstawowym warunkiem jest tu kontynuowanie nauki przez wychowanka. 

Zanim zostaniesz rodzicem zastępczym musisz przejść szkolenie.

Udział w szkoleniu daje możliwość przygotowania siebie i swojej rodziny do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową i trwa około 3 miesięcy. Jego celem jest zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą i sposobami radzenia sobie z nimi. Szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego, praw dziecka, pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, oceny sytuacji rodzinnej dziecka, wiedzę o rozwoju fizjologicznym i zdrowiu dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach oraz informacje o zadaniach i kompetencjach instytucji wspierających. 

Szkolenie obejmuje również praktyki w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, które pozwolą na bardzo bezpośrednie zapoznanie się z doświadczeniami wychowawczymi rodzin, które sprawują pieczę zastępczą.

Organizator rodzinnej pieczy zastępczej przekaże też szczegółowe informacje na temat potrzebnych dokumentów.