Chcę być rodzicem zastępczym
Jak zacząć…
Po pierwsze należy zastanowić się, czy spełnia się wymogi ustawowe wynikające wprost z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które:
- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
- nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
- wypełniają obowiązek alimentacyjny w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
- nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
- są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
- zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej,
- opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z tym że w przypadku cudzoziemców ich pobyt jest legalny;
zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:- rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
- właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
- wypoczynku i organizacji czasu wolnego;
- nie figurują w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym.
Dodatkowo pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. W przypadku zaś rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Po spełnienie warunków ustawowych ORPZ wydaję pozytywną wstępną kwalifikację spełnienia warunków i na wniosek kandydata kieruje do szkolenia przygotowującego do bycia rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka (dotyczy to kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka).
Kompletowanie dokumentów dotyczących spełnienia warunków do bycia rodzicem zastępczym i są to:
- zaświadczenie lekarskiego o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
- badanie psychologicznego celem wydania opinii o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, które przeprowadza organizator rodzinnej pieczy zastępczej;
- zaświadczenia potwierdzających zatrudnienie i wysokość dochodu;
- dokumenty potwierdzające sytuację mieszkaniową kandydata;
Szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze
Udział w szkoleniu daje możliwość przygotowania siebie i swojej rodziny do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową i trwa około 3 miesięcy. Jego celem jest zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą i sposobami radzenia sobie z nimi.
Szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego, praw dziecka, pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, oceny sytuacji rodzinnej dziecka, wiedzę o rozwoju fizjologicznym i zdrowiu dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach oraz informacje o zadaniach i kompetencjach instytucji wspierających. Szkolenie obejmuje również praktyki w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, które pozwolą na bardzo bezpośrednie zapoznanie się z doświadczeniami wychowawczymi rodzin, które sprawują pieczę zastępczą.
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat rozpoczęcia procedury należy skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. Wałbrzyska 15, które w powiecie świdnickim pełni funkcję Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Tam zostanie przeprowadzona wstępna rozmowa o procedurze, wymaganiach, warunkach i możliwościach podjęcia się funkcji rodziny zastępczej, a także możliwe będzie złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie.