Chcę być rodzicem zastępczym

Kompletowanie dokumentów dotyczących spełnienia warunków do bycia rodzicem zastępczym i są to:

  • zaświadczenie lekarskiego o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
  • badanie psychologicznego celem wydania opinii o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, które przeprowadza organizator rodzinnej pieczy zastępczej;
  • zaświadczenia potwierdzających zatrudnienie i wysokość dochodu;
  • dokumenty potwierdzające sytuację mieszkaniową kandydata;

Szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze

Udział w szkoleniu daje możliwość przygotowania siebie i swojej rodziny do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową i trwa około 3 miesięcy. Jego celem jest zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą i sposobami radzenia sobie z nimi.

Szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego, praw dziecka, pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, oceny sytuacji rodzinnej dziecka, wiedzę o rozwoju fizjologicznym i zdrowiu dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach oraz informacje o zadaniach i kompetencjach instytucji wspierających. Szkolenie obejmuje również praktyki w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, które pozwolą na bardzo bezpośrednie zapoznanie się z doświadczeniami wychowawczymi rodzin, które sprawują pieczę zastępczą.